HAKKIMIZDA

ABL HAKKINDA

ABL Ankara Basketbol Ligi; Ankara Basketbolunun önde gelen ihtiyaçlarından biri olan özel lig organizasyonu açığını kapatmak, şirket/kurum çalışanlarına ve/veya arkadaş gruplarına açık hava ya da kapalı spor salonunda 3X3 turnuvaları düzenlemek ve katılımcıların düzenli müsabaka yaparak basketboldan uzak kalmamasını sağlamak amacıyla kurulmuştur. En önemlisi ise FAİR-PLAY çerçevesinde Basketbola gönül verenler, eski basketbolcular ve/veya basketbolu hayatlarının bir parçası olarak tüm yaşamlarına yaymak isteyen kısacası basketbol oynamak isteyen herkesin EĞLENMESİ ve EĞLENİRKEN SPOR YAPMASI amaçlanarak 2016 yılında başlayan çalışmaları neticesinde 2017 yılında ilk sezonuna başlamıştır.

Ankara Basketbol Ligi Türkiye Basketbol Federasyonu onaylı ve destekli bir lig olmakla beraber müsabakalar, Türkiye Basketbol Federasyonu Resmi Hakem, masa görevlisi ve müsabaka gözlemcileri tarafından yönetilmektedir.

Ankara Basketbol Ligi lisans eğitimini spor bilimleri dalında tamamlayan ve uzun yıllar altyapılarda sporcu, yönetici ve antrenör olarak Ankara basketboluna hizmet vermiş ve Türkiye şampiyonalarında Ankara’yı temsil etmiş olup aynı zamanda Türkiye Basketbol Federasyonun da deplasmanlı lig organizasyonu görevlerinde bulunan ve birçok Türkiye, Avrupa ve Dünya şampiyonası organizasyonlarında aktif görev yapmış olan Tunç Yorguner tarafından kurulmuş ve yönetilmektedir.

Ankara Basketbol Ligi’ne Spor Kulüpleri ya da arkadaş grupları Spor Kulübü Derneği zorunluluğu olmadan katılabilmektedir. Tüm müsabakalar alanında uzman ve deneyimli bir ekip tarafından yürütülmektedir. Tüm müsabakaların web sitesi üzerinden canlı istatistik yayını yapılmaktadır. Tüm oyuncuların, takımların ve müsabakaların ayrı ayrı detaylı istatistikleri müsabaka bitiminde anlık olarak web sitesine aktarılarak oyunculara bireysel performanslarını değerlendirmek, takım yöneticilerine ise hem kendi takımlarının hem de rakip takımların istatistiki bilgilerini inceleme fırsatı sunmaktadır. İstatistiki veriler dahilinde haftanın beşi ve istatistik liderleri (MVP, Sayı, Ribaund, Asist, Top Çalma ve Blok) otomatik olarak belirlenerek web sitesinden yayınlanmaktadır. Bu istatistiki veriler neticesinde sezon sonunda MVP, Sayı Kralı, Asist Kralı ve Ribaund Kralı bireysel ödülleri sahiplerini bulması amaçlanmaktadır. Müsabaka sonuçları resmi twitter ve instagram adreslerimizden de fotoğraf destekli olarak anlık olarak paylaşılmaktadır.

Bütün bir yıla yayılarak 6 – 7 ay sürecek ve bir takımın en az 15 – 20 müsabaka yapacağı Ankara Basketbol Ligi Kasım / Aralık aylarında başlayarak Nisan / Mayıs aylarında tamamlanacak şekilde organize edilmektedir.

Ankara Basketbol Ligi statüsü; katılımcı takım sayısı ve katılımcıların önerilerinin dikkate alındığı lig kurulu sonrasında alanında uzman ve deneyimli bir ekip tarafından değerlendirilerek belirlenir ve yönetilir. Ankara Basketbol Ligi disiplin kurulu kararları ise katılımcıların belirlediği 2 takım temsilcisinin de bulunduğu disiplin kurulu tarafından Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin talimatı dikkate alınarak belirlenir.